موفقیت را با دستان خود بسازید

موفقیت را با دستان خود بسازید

موفقیت را با دستان خود بسازید

۵ روش برای رسیدن به موفقیت و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

ماری مگ گِور و چارلز ویلد بنک بیش از یک سال بود که به دنبال خانه ای مناسب می گشتند.اما هر خانه ای را که می دیدند یا مناسب نبود یا توان خریدش را نداشتند ،پس از یک یکشنبه طولانی و خسته کننده که آنها به همراه یکی از مشاوران املاک در مسیر بازگشت به خانه بودند،نا امید و خسته در پشت یک چراغ راهنمایی که در نزدیکی انباری کهنه قرار گرفته بود،ایستادند.

ماری میگوید :در حالیکه پشت چراغ قرمز ایستاده بودیم،مردی به ما نزدیک شد و گفت: به دنبال خانه می گردید؟من جایی را برای شما سراغ دارم.او ما را به همان انبار قدیمی برد.

اگرچه آن انبار قدیمی خیلی شبیه خانه نبود و پنجره ای هم نداشت که بتوان از داخل خانه بیرون را نگاه کرد،اما ماری و همسر او تصمیم گرفتند آنجا را بخرند.آن ساختمان ،بیشتر چیزی شبیه به اتاقک زیر شیروانی بود که البته به نظر می رسید خاطرات زیادی را هم پشت سر گذاشته است.

ماری می گفت:شاید یک خانواده معمولی آن را نمی خریدند،اما برای من و همسرم بی شک این خانه ،بهترین جای دنیا بود،چراکه آنقدر فضای بزرگ و محیط آرامی داشت که می توانستم در آرامش به تمرینات یوگای خود بپردازم و چارلز هم می توانست نقاشی کند.یافتن چنین جایی با شرایطی که ما داشتیم ،بهترین انتخاب ممکن بود.

آنها چقدر خوش سانس بودند که درست در همان زمانی که به خانه نیاز داشتند،آنجا در اختیارشان قرار گرفت و خوش شانس تر اینکه در حالی که پشت چراغ قرمز ایستاده بودند،خود صاحب ملک به سراغ آنها آمد.اما مهم تر از شانس،فکر باز و روشن آنها بود که باعث شد تا بتوانند چنین فرصتی را برای خود ،به موفقیت و آرامش تبدیل کنند.

افرادی که معمولا فرصتها را پیدا می کنند و آنها را می قاپند ،با خیلی از انسانها متفاوتند.آنها نسبت به مسیرهایی که در زندگی وجود دارند،دید بازی دارند و در مسیرهایی گام بر میدارند که خیلیها آنها را از دست می دهند .

آنها سعی می کنند هر فرصت را به موفقیت تبدیل کنند و اگر نتوانند این کار را انجام بدهند،ناامید نمی شوند و به دنبال فرصت دیگری می گردند و در مسیر دیگری قدم می گذارند،بنابراین آنها انسانهایی شادتر هستند و بیشتر به اهداف خود می رسند

می توان گفت بر اساس یافته ها در این زمینه بهره مندی از فرصتها ،دیدگاه این افراد می تواند به ما هم کمک کند تا زندگی موفق تری داشته باشیم.

 • موفقیت را در هرجایی ببینید

  مطالعه درباره موفقیت سخت است ،اما دانشمندان معتقدند با استفاده درست از فرصت ها ،می توان راحت تر وارد سرزمین موفقیت شد.

  • الیزابت نات ویلیامز ،یکی از استادان روانشناس دانشگاه مریلند،با انجام مطالعاتی دریافت استفاده صحیح از فرصت های پیش آمده،عاملی تعیین کننده در شکل دادن مسیرهای شغلی افرادی است که در شغلشان حرفه ای بوده اند. کسانی که از فرصت های پیش آمده بهترین استفاده را کرده اند، اعتماد به نفس و قابلیت ریسک پذیری بیشتر و از دیگران را دارند.
  • ریچاردوایزمن ،یکی از روان شناسان دانشگاه هردفور شایرو نویسنده کتاب عامل موفقیت،یک دهه به تحقیق و بررسی درباره درک افراد از شانس و اقبال خود پرداخت و دریافت آن دسته از افرادی که خود را خوش شانس می دانستند،امتیاز بالایی در برون گرایی دارند.
  • یعنی آنها می توانند با اتفاقات متفاوتی مواجه شوند.این توانایی آنها به آن دلیل است که سعی می کنند با افراد تازه ای آشنا شوند و با گروه بزرگی از دوستان و آشنایان خود مراوده داشته باشند.
  • قرارگرفتن در شرایط مختلف و همچنین آشنایی با افراد گوناگون ،فرصت های بیشتری را برای ما فراهم میکند و انسان آگاه کسی است که از این فرصتها برای کسب موفقیت ،بهره ببرد.
 • ذهن خود را برای به دست آوردن فرصت ها آماده کنید

  خوشبختی به روی افرادی لبخند می‌زند که زندگی را سخت نمی‌گیرند،اهداف بلندمدت برای آنها کاملا روشن است و توجه چندانی به جزییات ندارند.مثلا بجای آنکه برای آنها مهم باشد که جراح قلب شناخته‌شده در کیلنیک معروف مایو شوند ،تنها به تعهد خود در قبال دیگران فکر می‌کنند و اینکه به افراد کمک کنند و جان آن‌ها را نجات دهند.

این دسته از افراد به‌ جای آنکه در گوشه ایی بنشیند و منتظر رسیدن تقدیر نهایی خود باشند ،به دنبال یافته‌های متفاوتی می‌گردند تا تقدیرشان را آنگونه که می‌خواهند ،تغییر دهند.این کار نیازمند داشتن ذهنی باز است تا در هنگام دشواری‌ها و پیچیدگی‌های ناگهانی که در زندگی اتفاق می‌افتد،انعطاف‌پذیر باشند.

 • وایزمن می‌گوید:افراد را به‌ محض دیدن ،طبقه‌بندی نکنید ،کمی صبر کنید تا آن‌ها را بشناسید.شما می‌توانید فرصت‌های خوبی را با حفظ ارتباطتان با جمع بزرگی از دوستان و آشنایان به دست آورید.
 • همچنین تلاش کنید تا نگاه مثبتی به محیط اطراف خود داشته باشید،چراکه باعث می‌شود فرصت‌هایی را که هرروز مانند برق از کنارتان می‌گذرند،بهتر ببینید.درواقع وقتی فرصتی را بهتر ببینید ،می‌توانید به بهترین نحو ،از آن استفاده کنید.
 • بر اساس پژوهش محققان دانشگاه تورنتو ،افرادی که به محیط اطراف خود نگاه مثبتی دارند ،فرصت‌ها را بهتر می‌بینند.درحالی‌که افراد بدبین،همواره فرصت ها را از دست می‌دهند.
 • به فرصت‌ها پاسخ مثبت بدهید

 اگر زمانی فرصتی در زندگی به شما روی آورد، با آن چگونه برخورد می کنید؟ در صورتی‌ که مانند بیشتر افراد باشید ، به‌ سرعت دو احساس متفاوت اشتیاق و نگرانی به شما دست می‌دهد . گرچه شما کنجکاو هستید که این فرصت را امتحان کنید ، اما صدها دلیل در ذهن شما ایجاد می‌شود و شما را متقاعد می‌کند تا همچنان به برنامه‌های فعلی خود مشغول باشید و کار جدیدی را آغاز نکنید .

ترزابوندورا که مهماندار یکی از خطوط هوایی بود ، زمانی تعریف می‌کرد که چطور وقتی به او پیشنهاد دادند که همراه یکی از گروه‌های معروف موسیقی ، به سراسر اروپا سفر کند ، فکر کرد که بهتر است این پیشنهاد را نپذیرد و به‌ جای آن ، خود را برای امتحانات آماده کند .

البته او در ادامه می‌گوید به‌ سرعت از این تصمیم پشیمان شد و با خود گفت: که این فرصت چند بار ممکن است برایش اتفاق بیفتد؟ پس باید از آن استفاده کند. بنابراین این پیشنهاد را پذیرفت و شاهد موفقیت خود نیز شد.

همچنین دوگ هادلی که در پایان اتمام دوران دبیرستان خود پیشنهاد همکاری با یک گروه حرفه‌ای والیبال ساحلی را در ایالت ایندیانا رد کرده بود تا بیشتر در کنار خانواده خود باشد، می‌گوید:((الآن سی سال از آن روزها می گذرد و من همچنان حسرت می‌خوردم که اگر من این پیشنهاد را قبول می‌کردم ، چقدر زندگی متفاوت داشتم .))

افراد موفق از امتحان کردن فرصت‌های جدید هراسی ندارد ، بلکه آنها نگرانی را کنار می گذراند با خودمی گویند:((چه موقعیت جالبی ! بد نیست که آن را امتحان کنم.))

 •  خود را محدود نکنید

وقتی وجدان از حالت تعادل خود خارج شود ، نتیجه‌ی معکوس می‌دهد و منجر به عدم موفقیت می‌شود. یکی از ویژگی‌های افراد موفق این است که اهداف خود را گم نمی‌کنند.

کارول سانسون، استاد روان‌شناسی دانشگاه یوتا ، در مورد وجدان کاری می‌گوید :((وجدان کاری یعنی کاری را که به شما محول شده است، انجام دهید و آن را پیگیری کنید.))اما مشکل اینجاست که گاهی بعضی افراد بر وجدان کاری خود چنان پافشاری می‌کنند که حاضرند برای انجام آن ، دست به هر کاری بزنند، حتی کارهای بی‌مورد.

پس دقت کنید که وقتی شما تمام ذهن و فکرتان را درگیر یک مسئله می‌کنید،طبیعتاً توان فکر کردن به فرصت‌های جدید را از دست می‌دهید.بنابراین بهتر است گاهی وقت‌ها کار خود را کنار بگذارید و از آن فاصله بگیرید.گاهی ما نیاز داریم برای پیدا کردن موقعیت‌های پنهان ، خود را از کارهایی که تمام ذهن ما را درگیر می‌کنند،جدا کنیم.

بنابراین حتی زمانی که در زیر فشارهای طاقت‌ فرسای پروژه‌ای قرار گرفته‌اید،فرصتی برای استراحت و آزادی عمل برای خود ایجاد کنید. سانسون می‌گوید:شاید شما نتوانید خود را ضرب به العجلی که برای شما در کار مقرر کرده‌اند برسانید،اما در عوض این موقعیت را برای خود ایجاد می‌کنید تا با انعطاف‌پذیری و ذهنی بازتر،از موقعیت‌ها نتیجه بهتری کسب کنید.

 •  شکست را بپذیرید

شکی نیست که همیشه اتفاقات آن‌ گونه که ما می‌خواهیم ،رقم نمی‌خورند. فلچر می‌گوید:زندگی افراد موفق همیشه کامل و خالی از شکست نیست .بیشتر صاحبان موفق کسب‌ و کارها ،شکست‌ خوردگان دنیای کسب‌وکار بوده‌اند.اما نکته کلیدی اینجاست که آن‌ها پس از یک یا دو بار شکست از پا نمی‌نشینند و به دنبال فرصت‌های جدید می‌گردند.مهم آن است که افراد شکست‌هایشان را بپذیرند و بتوانند با تجربیاتی که از این شکست کسب کرده‌اند،از فرصت‌های بعدی بهترین استفاده را ببرند و در مسیر موفقیت گام بردارند.

 

به اشتراک گذاری پست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *